ПРОТОКОЛ громадських слухань щодо реорганізації шляхом приєднання Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської обл
ПРОТОКОЛ
громадських слухань щодо реорганізації шляхом приєднання Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області
до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради
Дубенського району Рівненської області
26 квітня 2024 року
Місце проведення: будинок культури с.Нова Пляшева (с.Нова Пляшева вул.Центральна, 47)
Час проведення: 16.00
Присутні: учасники громадських слухань у кількості 39 особи
З них наділені правом голосу - 36
Запрошені:
Іван ШКОЛЯР, сільський голова;
Олександр КУРСИК, застуник сільського голови;
Микола НОГАЧЕВСЬКИЙ, староста Ново – Пляшевського старостату;
Мар’яна ВИЖИЦЬКА, начальник відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Козинської сільської ради
Жанна РОМАН, директор Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради
Порядок денний:
- Обрання головуючого, секретаря зборів, лічилної комісії
- Обговорення рішення сільської ради щодо реорганізації шляхом приєднання Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області з 01.09.2024.
Громадське обговорення розпочинає начальник відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Козинської сільської ради Мар’яна Вижицька яка повідомила, що слухання проводяться відповідно рішень сільської ради від 16.08.2023 №772 «Про затвердження плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Козинської сільської ради на період 2023-2027 роки», № 773 «Про організацію та проведення громадського обговорення щодо реорганізації Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області у філію Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області з 01.09.2024 року».
- Обрання головуючого та секретаря та членів лічильної комісії.
СЛУХАЛИ: Миколу Ногачевського, старосту Ново-Пляшевськог старостату, який запропонував головуючим обрати Мар’яну Вижицьку, секретарем Олексанра Курсика, заступника сільського голови, членами лічильної комісії Іванну Зварич, Тетяну Янковську.
Голосували:
«За» - 29
«Проти» - 2
«Утрималися» - 5
УХВАЛИЛИ:
Обрати головуючою громадських слухань – Мар’яну Вижицьку, секретарем – Олександра Курсика, членами лічильної комісії Іванну Зварич, Тетяну Янковську.
2. Обговорення рішення сільської ради щодо реорганізації шляхом приєднання Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області.
СЛУХАЛИ:
- Мар’яну Вижицьку, начальнка відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Козинської сільської ради про соціально-економічну та демографічну ситуацію щодо реорганізації Ново – Пляшевської гімназії. Вона сказала, що згідно зі статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26, статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник.
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням економічної, соціальної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади.
Вижицька М.В. проінформувала присутніх щодо основних аспектів оптимізації та реформування закладів загальної середньої освіти громади, бачення розвитку закладів освіти громади. Вона наголосила на тому, що право учнів на освіту реалізується шляхом здобуття у порядку встановленому діючим законодавством і в обсязі, достатньому для їх забезпечення.
Відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» органи місцевого самоврядування мають до 01 вересня 2024 року затвердити плани формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, з урахуванням вимог законодавства до ліцеїв. А засновники ліцеїв до 01 вересня 2027 року мають забезпечити створення та оснащення ліцеїв необхідною матеріально-технічною базою, обладнанням, доступом до мережі Інтернет, відібрати на конкурсних засадах педагогічних працівників, провести конкурс відповідно до вимог законодавства на посаду керівника закладу освіти та вжити інших необхідних дій. Тому до 01 вересня 2027 року нам необхідно забезпечити виконання планів трансформації мережі закладів освіти Козинської сільської ради та привести установчі документи закладів освіти у відповідність із законодавчими актами.
Рішення про проведення громадських обговорень (громадських слухань) було оприлюднене на офіційному сайті Козинської сільської ради. Також повідомляємо, що слухання проводиться в межах річного терміну обговорення відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту». Добре розуміємо, що мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації.
Отже, впродовж 2024-2026 років мережа закладів загальної середньої освіти Козинської сільської ради зазнає суттєвих змін із поступовим переходом Козинського та Рудня – Почаївського ліцеїв до двох гімназій, у яких навчатися будуть учні до 9 класів.
Звичайно процес реформ завжди складний і поребує багато зусиль як з боку влади так і громадськості. Завдання школи, насамперед – давати дітям якісні знання. Школа – це установа, яка фінансується з державнго бюджету і повинна забезпечувати дітей освітою на рівні Державного стандарту.
Головне у закладі освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навики, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності. Бо тільки у конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні. На жаль, з кожним роком як в Україні, так і у нашій громаді зокрема, зменшується народжуваність, відповідно зменшується кількість учнів.
Вагома видаткова частина бюджету Козинської територіальної громади використовується на забезпечення надання освітніх послуг.
Значною проблемою у громаді залишається утримання та належне функціонування Ново-Пляшевської гімназії. Перспективи збільшення наповнюваності закладу не передбачається.
На території села проживає 26 дітей дошкільного віку від 0 до 6 років. Заклад дошкільної освіти відвідує 13 дітей.
Мережа закладів загальної середньої освіти сільської ради становить 3 заклади: Козинського ліцею з двома філіями (Іващуківською, Гранівською); Рудня – Почаївського ліцею (з дошкільним структурним підрозділом); Ново-Пляшевської гімназіїв в яких навчається у 2023/2024 навчальному році 703 учнів.
Фінансування закладів здійснюється з місцевого та державного бюджетів. З державного бюджету виділяються кошти освітньої субвенції, які передбачені виключно на заробітну плату педагогічних працівників. Основною складовою у розрахунку даної субвенції є розрахункова кількість учнів, наповнюваність класів, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності проживання. Для закладів загальної середньої освіти Козинської сільської ради середня розрахункова наповнюваність визначена на рівні 13,5 учнів, фактична наповнюваність складає – 13,26. Ново – Пляшевська гімназія не відповідає вимогам щодо наповнюваності класів, адже середня наповнюваність класів складає 4,9 учнів. Показник наповнюваності є незмінно низьким протягом тривалого часу, що свідчить про низький соціальний попит населення старостинського округу на освітні послуги.
Відповідно до мережі 2023/2024 навчального року у Ново – Пляшевській гімназії навчаються 44 учні: у першому класі – 7 учнів; у другому класі – 7; у третьому класі - 3; у четвертому класі - 4; у п’ятому класі - 5; у шостому класі - 3; у сьомому класі - 7; у восьмому класі - 2; у дев’ятому класі - 6.
Тобто 4 класи не відповідають мінімальному рівню наповнюваності, 14 учнів навчалися за індивідуальною формою навчання. Кількість учнів на одного вчителя Ново – Пляшевської гімназії складає 2,9.
У 2024/2025 навчальному році не буде першого класу (є 1 дитина, яка буде навчатися у сусідньому Рудня – Почаївському ліцеї, закладі, який територіально найближче до с.Нова Пляшева), відповідно залишиться тільки 3 повних класи.
Вартість утримання 1 учня за рік, використання коштів освітньої субвенції для педагогічних працівників заставляє задуматися і проаналізувати «а чи ефективно ми використовуємо кошти?». Вартість утримання 1 учня Ново – Пляшевської гімназії у 2024 році становить – 57 852 грн. на рік. (освітня субвенція); 1 учня Рудня – Почаївського ліцею – 36 959 грн; Козинського ліцею – 33 509 грн.
Для порівняння вартість 1 учня у 2023 році становила: Ново – Пляшевська гімназія – 49 600 грн; Рудня – Почаївського ліцею – 28 830 грн; Козинського ліцею – 26 100 грн.
На утримання Ново-Пляшевської гімназії з місцевого бюджету у 2023 році були виділені кошти у сумі: Ново – Пляшевська гімназія – 1 466 581,55 грн; Рудня – Почаївського ліцею – 4 325 250,49 грн; Козинського ліцею – 8 089 987 грн.
У 2023 році нестача коштів освітньої субвенції дофінансовувалася з місцевого бюджету. У 2024 навчальному році нестача освітньої субвенції становить 1 406 680 грн, фінансування з місцевого бюджету немає.
Сільська рада зверталася з листами до органів виконавчої влади різних рівнів про виділення додаткових коштів, але у листах - відповідях було рекомендовано оптимізувати мережу закладів освіти.
Головним у діяльності освітнього процесу є забезпечення якісних освітніх послуг. Проблема в тому, що у 2023/2024 навчальному році 12 учнів (4 класи) Ново – Пляшевської гімназії навчаються у неповних класах, а це відповідно низький рівень комунікації і фактична відсутність конкуренції.
Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту» кількість учнів у класі (наповнюваність класів) державного, комунального закладу освіти не може становити менше 5 учнів. Але впровадження норм Закону України «Про повну загальну середню освіту» не містить норм організації навчання в неповних класах. У статті 12 вказаного Закону зазначається, що «у разі кількість учні не дозволяє утворити клас, учні можуть продовжити навчання в цьому закладі освіти за однією з інших (крім очної) форм здобуття повної загальної середньої осіти або в іншому закладі освіти із забезпеченням територіальної доступності.
Організація індивідуального навчання – це така форма навчання, коли дитина має менше годин навчання, ніж у класі з повною наповнюваністю. Для учнів 1 – 4 класів розрахунок годин проводиться з норм 5 годин (уроків) на учня, для учнів 5 – 9 класів – 8 годин (уроків). У повному класі протягом тижня учень працює на 22-24 (і більше) уроках.
Відповідно до закону «Про загальну середню освіту» і до фінансових нормативів, якщо в класі менше 5 дітей, діє індивідуальна форма навчання і це навчання не за станом здоров’я. Є чіткий взаємозв’язок між індивідуальною формою навчання і результатами навчання (за даними Держстату): найбільше дітей навчаються на індивідуальній формі в тих школах, які показують найгірші результати навчання, відповідно організувати якісне навчання неможливо.
З 01.09.2024 учні Ново–Пляшевської гімназії будуть забезпечені організованим регулярним безкоштовним підвезенням до місць навчання та у зворотному напрямку шкільним автобусом Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради. Тим більше, впродовж багатьох років діти с.Нова Пляшева уже здобувають освіту у Рудня – Почаївському ліцеї (2023/2024 навчальний рік – 11 дітей 1 – 11 класів та дошкільного структурного підрозділу), для яких організований підвіз відповідно до затвердженого маршруту (Рудня – Почаївський ліцей – с.Нова Пляшева – 5-6 км) та відповідно до рішення виконавчого комітету сільської ради, яке видається щорічно «Про затвердження переліку територій обслуговування за закладами дошкільної, загальної середньої освіти сільської ради» (рішення від 25.03.2024 № 23.) З вересня 2024 року цей маршрут буде продовжений по всій протяжності села Нова Пляшева з розрахунку 3 зупинки.
Якщо говорити про поширене твердження, що немає школи - немає села, то знову ж, якщо в селі залишилося настільки мало дітей, що школа стала категорично малокомплектною, то це не тому, що щось не так зі школою, чи не допрацьовує влада. Це закономірні процеси, які існують в усьому світі і в Україні зокрема – на сьогодні немає необхідності у великій кількості людей, задіяних у сільському господарстві, тому що з’явилася нова потужна сіьськогосподарська техніка та нові технології, які не потребують застосування ручної праці.
Не менш важливим контраргументом оптимізації є якість освіти. Насамперед, школа повинна давати дітям якісні знання. Уже потім це місце працевлаштування вчителів. Школа – це установа, яка фінансується з державного бюджету і повинна забезпечувати всіх дітей освітою на рівні Державного стандарту. Якщо вона цього не робить – треба щось з цією школою робити. На прикладі Ново – Пляшевської гімназії ми бачимо прості речі: початковий рівень навчальних досягнень учнів з предметів (це рівень сліпого вгадування). Зокрема, у Ново – Пляшевській гімназії впродовж кількох навчальних років немає жодного учасника Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів, не кажучи уже про переможців.
На сьогодні єдиним оптимальним рішенням у вирішенні проблеми є оптимізація мережі, зокрема, реорганізація Ново-Пляшевської гімназії. При прийняті рішення у серпні 2023 року попередньо планувалася реорганізація гімназії у філію Рудня–Почаївського ліцею (рішення сільської ради від 16.08.2023 №775 «Про організацію та проведення громадського обговорення щодо реорганізації Ново–Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області у філію Рудня–Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області з 01.09.2024»).
Однак, результати аналізу поточного стану та перспектив розвитку освітньої мережі, наявної демографічної ситуації та демографічного прогнозу, фактичної та прогнозованої наповненості учнів на 2024/2025 навчальний рік (повних класів тільки 4 (26 учнів), першого класу немає), забезпечення повним тижневим навантаженням педагогічних працівників у гімназії як філії буде проблемно, а тому реорганізувати заклад у філію не перспективно.
Неодноразово проводилися наради, консультації спільно з сільським головою Іваном Школярем, з директором Ново – Пляшевської гімназії Жанною Роман, головами постійних комісій сільської ради з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, житлово-комунального господарства, комунальної власності, підтримки підприємництва, майнової політики та приватизації Миколою Гончаровим, з питань освіти, культури, охорони здоров’я, спорту, соціального захисту, молодіжної політики, енергозбереження та транспорту Степаном Зубкевичем, начальником відділу юридичного забезпечення та кадрової роботи Віктором Сачуком з питань реорганізації закладу та прораховувалися різні варіанти даної оптимізації.
В кінцевому результаті питання реорганізації було винесено на сесію сільської ради та колегіально прийнято рішення про припинення юридичної особи Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області в результаті реорганізації шляхом приєднання до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області з 01.09.2024. ( з 15 присутніх депутатів «ЗА» - 12, «ПРОТИ» - 0, «УТРИМАВСЯ» - 1, «НЕ ГОЛОСУВАЛИ» - 2).
Щодо педагогічних працівників та працівників обслуговуючого персоналу, то з ними три рази проводилися зустрічі, спілкування за «круглим столом». Всі педагогічні працівники непенсійного віку Козинської громади будуть забезпечені повним тижневим навантаженням у Рудня – Почаївському та Козинському ліцеях. Години неповного тижневого навантаження запропоновані вчителям пенсійного віку та педагогам із сусідніх громад. Усім працівникам обслуговуючого персоналу теж запропоновані відповідні посади на повну ставку про що всі вони отримали під підпис повідомлення про зміну істотних умов праці та заплановане вивільнення.
У разі прийняття пропозиції про працевлаштування у Рудня – Почаївський та Козинський ліцеї працівники будуть звільненні із Ново – Пляшевської гімназії 31.08.2024 шляхом переведення та призначені на запропоновані посади шляхом переведення з 01.09.2024.
У разі відмови від запропонованої посади працівники будуть звільненні з виплатою вихідної допомоги у розмірі середнього місячного заробітку.
- Жанна Роман, директор Ново – Пляшевської гімназії.
На території Ново – Пляшевського старостинського округу зареєстровано 85 дітей віком від 0 до 18 років, але з них не всі, які зареєстровані, проживають на території старостинського округу, демографічна ситуація на жаль дуже сумна, іде на зменшення.
Але все ж таки мешканці населеного пункта не згодні з пропозицією про реорганізацію школи. Можливо є шляхи збільшення чисельності учнів для того, щоб не порушувати Закон України. На території є вільні будинки, потрібно провести певну роботу для того, щоб багатодітні родини, або родини внутрішньо переміщених осіб з дітьми приїхали жити у село.
Все ж таки мешканці вважають реорганізацію школи це як занепад села, наступний крок будинок культури, старостинський округ. Молодь вимушена буде переміщуватися з села, оскільки населення зменшується і дітей немає.
Станом з січня 2024 року на теперішній стан народилося 2 дитини. Впродовж 2023 року – 4 дитини.
Запитання – відповідь
Запитання: Галяс Людмила Федорівна – хто буде здійснювати догляд за дитиною при перевезенні до навчального закладу.
Відповідь: Вижицька М.В. - догляд за дітьми буде здійснюватися вихователем для супроводу дітей. Крім того, діючий маршрут шкільного автобуса Рудня- Почаївського ліцею, який діє на сьогодні буде продовжений на всю протяжність села.
Запитання: Ожеховська Галина Володимирівна – хто буде проводити уроки із її сином, дитиною з особливими потребами.
Відповідь: Вижицька М.В. - уроки навчального плану педагогічного патронажу будуть розподілені між педагогічними працівниками Ново – Пляшевської гімназії. За бажанням мами та для соціалізаації дитина зможе відвідувати Рудня – Почаївський ліцей у будь-який зручний час.
Запитання: Шилюк Наталія Іванівна – незадовільний стан доріг.
Відповідь: Школяр І.В. – проводиться робота сільської ради по зверненню до відповідних інстанцій для виконання робіт з поліпшення дорожнього покриття, а також силами ТЗоВ «Агрофірми трипілля» постійно грейдерується дорожне покриття сполученням с.Нова Пляшева – с.Дубовиця.
Запитання: Мулик Надія Петрівна – про здійснення догляду за дітьми різновікової категрії до повернення додому з навчального закладу.
Відповідь: Вижицька М.В. - для дітей різновікової категорії у Рудня – Почаївському ліцеї діє дві групи подовженого дня з організацією харчування, організована гурткова робота, навчальні години у КЗ «Козинська дитяча школа мистецтв», педагоги якої як виїжджають у освітній заклад, так і заклад довозить шкільним автобусом дітей 2 рази на тиждень безпосередно у Козинську дитячу школу мистецтв залежно від обраного дітьми класу навчання.
Реалізація рішення сільської ради щодо реорганізації Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради шляхом приєднання до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради підвищить показник освіти, рівень підготовки здобувачів освіти, педагогічного колективу, педагогічного колективу, вміння учнів набувати навичок спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські якості, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності у конкурентному учнівському середовищі, формування у здобувачів освіти стійкої мотивації до кращих результатів у навчанні. Також зниження вартості утримання одного учня дасть економію коштів, а вивільненні кошти будуть направлені для покращення фінансування освітньої галузі громади.
Громадські слухання (обговорення) щодо питання рішення сільської ради з реорганізації Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області шляхом приєднання до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області з 01.09.2024 року визнати такими, що відбулися.
ГОЛОСУВАЛИ:
«За» - 4; «Проти» - 29; «Не голосували» - 3
УХВАЛИЛИ:
Громадські слухання (обговорення) щодо питання реорганізації Ново – Пляшевської гімназії Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області шляхом приєднання до Рудня – Почаївського ліцею Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області з 01.09.2024 року визнати такими, що відбулися.
Головуючий слухань Вижицька М.В. оголосила громадські слухання закритими, порядок денний вичерпний.
Голова слухань Мар’яна ВИЖИЦЬКА
Секретар слухань Олександр КУРСИК