З метою привернення уваги до глобальних масштабів дитячої праці, а також до дій і зусиль, необхідних для її ліквідації сьогодні відзначається Всесвітній день боротьби з дитячою працею

Дата: 12.06.2024 17:25
Кількість переглядів: 48

Фото без опису

З метою привернення уваги до глобальних масштабів дитячої праці, а також до дій і зусиль, необхідних для її ліквідації Міжнародна організація праці у 1997 році започаткувала 12 червня щорічно відзначати Всесвітній день боротьби з дитячою працею. З 2002 року подія відзначається під егідою ООН.

                Сьогодні в усьому світі близько 218 мільйонів дітей працюють. Діти не відвідують школу і майже не мають часу на ігри. Багато з них не отримують належного харчування чи догляду. Вони позбавлені можливості бути дітьми. Більше половини дітей піддаються найгіршим формам дитячої праці, таким  як робота в небезпечних умовах, рабство або інші форми примусової праці, незаконна діяльність, включаючи торгівлю наркотиками і проституцію, а також участь у збройних конфліктах.

                В умовах повномасштабної війни в Україні питання дитячої праці набуває підвищеного значення, Офіс Уповноваженого щодня отримує звернення від громадян України з тимчасово окупованих територій щодо порушення їхніх прав, у тому числі стосовно використання дитячої праці та мілітаризації наших дітей.

Усі діти мають право на захист від дитячої праці. Це право передбачено низкою міжнародних актів:

• Принцип 9 Декларації прав дитини встановив, що дитина не може прийматися на роботу до досягнення належного вікового мінімуму; їй у жодному разі не повинні доручатися чи дозволятися роботи або заняття, які є шкідливими для її здоров’я або перешкоджають її освіті, фізичному, розумовому чи моральному розвитку.

• Конвенція про права дитини визнала право дитини на захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може являти небезпеку для здоров’я, бути перешкодою в одержанні нею освіти чи завдавати шкоди її здоров’ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному та соціальному розвитку;

• Європейська соціальна хартія забезпечила права дітей на надання належної освіти та соціального захисту, визначила мінімальний вік для прийняття на роботу для обмеження доступу до небезпечних форм праці;

• Конвенція Міжнародної організації праці № 182 про найгірші форми дитячої праці, ратифікована Україною у 2000 році, визначила необхідність боротьби з рабством, сексуальною експлуатацією, залученням до збройних конфліктів тощо.

Порядок застосування праці дітей в Україні визначається законодавством України про працю. Основним нормативно-правовим актом, яким регулюються дане питання є Кодекс законів про працю України. Праці молоді, в тому числі і неповнолітніх дітей, присвячена глава XIII даного Кодексу (статті 187 — 200).

 Трудовим законодавством України враховані особливості праці неповнолітніх:

  • Загальний вік прийому на роботу з 16 років;
  • Скорочений робочий тиждень;
  • Заборона працювати вночі та позаурочний час;
  • Заборона працювати на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
  • Щорічні відпустки неповнолітнім працівникам надаються у зручний для них час;
  • Виплата заробітної плати за скороченої тривалості щоденної роботи в такому самому розмірі, як працівникам відповідної категорії за повної тривалості щоденної роботи ( ст.194 КЗпПУ)
  • щорічна відпустка тривалістю один календарний місяць, що повинна надаватися будь-якої пори року за бажанням (ст. 159 КЗпПУ).

Повідомити про трудову  експлуатацію дитини можна шляхом звернення до :

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини , освітнього омбудсмена, Державної служби України з питань праці ( питань дотримання законодавства про працю, в тому числі неповнолітніх), Національної поліції України, , служби у справах дітей Козинської сільської ради.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь