В Україні штрафуватимуть торговців первоцвітами на 3 655 гривень

Дата: 15.03.2024 13:57
Кількість переглядів: 206

Фото без опису

В Україні діє заборона на збір, продаж та покупку первоцвітів, які занесені до Червоної книги, а порушникам загрожує штраф від 1 700 до 3 655 гривень з конфіскацією рослин. Торгівля первоцвітами, як продаж, так і купівля, є порушеннями законів України "Про Червону книгу України", "Про рослинний світ", "Про охорону навколишнього середовища України" тощо. Торгівля первоцвітами заохочується виключно попитом. Тому для збереження рідкісних рослин важлива відмова від купівлі таких букетів. Екоінспектори закликали українців повідомляти про знищення квітів до поліції за номером 102.  Байдужість у разі виявлення беззаконня може призвести до непоправних наслідків для рідкісних видів. Одна вирвана квітка виду "підсніжник" – це вкрадене життя у 45 паростків.

За знищення первоцвітів українцям загрожують штрафи, а саме:

від 510 до 1700 грн – за незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу; 

від 1700 грн до 3655 грн – за рослини, зібрані на заповідних територіях, або занесених до Червоної книги (з конфіскацією рослин); 

від 340 до 510 грн – за погіршення середовища зростання червонокнижних рослин, незаконне або з порушенням вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов вирощування у спеціально створених штучних умовах; 

від 510  до 850 грн – за ті самі дії для посадових осіб.

Як відомо, первоцвіти – унікальні рослини, які легко витримують морози. Вони “запускають” пробудження природи та годують нектаром перших комах. Збір квітів підсніжників, сон-трави, пролісків, черемші, горицвіту тощо перериває природний колообіг, адже рослини не встигають дати насіння. Більшість первоцвітів вже знаходяться під загрозою зникнення та занесені до Червоної книги України.

Окрім того, зазвичай збирачі зривають найкращі квіти, що веде до штучного знищення найбільш сильних та стійких рослин, а отже й до послаблення всієї популяції.
 

Зауважуємо, що задля білосніжної квітки у воєнний час йти до лісу небезпечно! Будьте свідомими, бережіть себе і природу!

 

Багатьох також турбує питання: «Чи можна продавати первоцвіти (занесені до Червоної книги України), які вирощені в домашніх умовах?».

Продавати червонокнижні рослини в Україні - заборонено, незалежно від того, вирощені вони в домашніх умовах чи добуті з природних умов.

Тому, якщо ви маєте первоцвіти, занесені до Червоної книги України, краще зберегти їх для власного задоволення та насолоди, або ж взяти участь у програмах збереження та розмноження таких рослин у спеціалізованих установах.

 

Довідково: первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Більша частина первоцвітів занесена до Червоної книги України та підлягає суворій охороні: їх заборонено зривати, викопувати чи в інший спосіб використовувати частини цих рослин.

 Добірка первоцвітів, які занесені до Червоної книги України

Підсніжник звичайний

Це багаторічна цибулинна рослина. Він зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. У багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникають або зникли. 

Фото без опису

 

Сон лучний

Багаторічна трав'яниста рослина з роду сон родини жовтецевих. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням. Чисельність зменшується внаслідок людської діяльності.

Фото без опису

 

Пролісок пониклий

Трав'яниста багаторічна рослина, що належить до родини холодкові. Природні популяції скорочуються через зведення широколистяних лісів, а також неконтрольоване знищення - зривання на букети та викопування цибулин.

Фото без опису

 

Шафран сітчастий

Багаторічна рослина родини півникових. Вид занесений до Червоної книги України в статусі «Неоцінений». Обидві видові назви, українська та латинська, вказують на характерну ознаку цього виду, а саме: добре помітну сіточку волокон, що вкриває нижню частину бульбоцибулини.

Фото без опису

 

Зозулині черевички справжні

Багаторічна трав'яниста рослина. Наукова назва роду походить від грецьких слів, які в перекладі означають «черевичок Кіприди», тобто Венери, або Афродіти — богині кохання і краси. Приваблює квітка браконьєрів своєю неповторною, оригінальною красою.

Фото без опису

 

Цибуля ведмежа (черемша)

Багаторічна трав'яниста рослина родини цибулевих, відома також під народними назвами левурда, леверда, ди́кий часни́к, черемша́. Зміною чисельності стало збирання рослин як лікарської та харчової сировини. 

Фото без опису

 

Білоцвітник весняний

Багаторічна цибулинна рослина, також рідкісний вид флори України. Білоцвітник весняний зацвітає одним з перших – у березні, цвіте й у квітні. 

Фото без опису

 

Горицвіт весняний

Отруйна багаторічна рослина висотою 10-40 см. Може також використовуватися як лікарська рослина. Цвіте з ранньої весни до середини травня. Росте у степах, на степових схилах у лісостепу та степу, на яйлах в Криму

Фото без опису


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь