14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Що важливо знати?
14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Він був запроваджений у 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Ця дата відзначається в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін, та покликана підвищити рівень інформованості населення про проблеми діабету – одного з найпоширеніших захворювань у світі.
Друг дитинства Бантінга помер від захворювання, яке називається тепер цукровий діабет. Цей трагічний випадок послужив поштовхом для пошуку ліків від цієї хвороби.
Цукровий діабет був описаний в I ст. н. е. римськими лікарями Цельсом і Аретом, які відзначали у деяких хворих рясне сечовиділення, надмірну спрагу і втрату ваги. У XVII ст. англійський лікар Томас Уілліс помітив, що у пацієнтів з такими симптомами сеча має солодкуватий смак. Пізніше, в XIX ст., було встановлено, що у тонкій кишці відбувається перетворення крохмалю в глюкозу, яка потім надходить з кровоносного русла в печінку, де і відкладається у формі глікогену (крохмалоподібної речовини, що складається із залишків молекул глюкози, з’єднаних в ланцюги).
У січні 1922 року нікому не відомий молодий канадський вчений Фредерік Бантінг вперше в історії врятував життя, зробивши ін’єкцію інсуліну 14-річному хлопчику, який страждав важкою ювенільною формою цукрового діабету. Замість того, щоб отримати патент на інсулін і згодом казково розбагатіти, Бантінг передає всі права Торонтському університету. В подальшому права на виробництво інсуліну перейшли до Канадської ради з медичних досліджень, і наприкінці 1922 року новий лікарський препарат з’явився на ринку.
Довгі століття люди не знали засобів для боротьби з цією хворобою, і діагноз «цукровий діабет» не залишав пацієнтові ніякої надії не тільки на одужання, але й на життя: без інсуліну - гормону, що забезпечує засвоєння тканинами глюкози, хворий організм існувати не може і приречений на повільне згасання.
Відкриття Фредеріка Бантінга і Джона Маклеода врятувало життя мільйонам. І хоча цукровий діабет і до цього дня невиліковний, завдяки інсуліну люди навчилися тримати цю хворобу під контролем.
Що таке цукровий діабет? Це ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну. Захворювання призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервової системи, а також інших органів і систем.
Сьогодні цукровий діабет входить в трійку захворювань, що найбільш часто призводять до інвалідизації населення і смерті (атеросклероз, рак, цукровий діабет). У 2023 році 531 200 людей в Україні отримали діагноз «цукровий діабет», минулого року – 489 934.
Які симптоми цукрового діабету? Це суттєва втрата ваги, спрага, дратівливість, больові відчуття та судоми в кінцівках, погане загоєння ран тощо.
Як захиститись від цукрового діабету?
- Правильно харчуйтесь! Споживайте їжу з низьким вмістом жиру. Включіть в раціон більше свіжих овочів та фруктів.
- Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтеся маленькими порціями.
- Зменшіть кількість цукру та солі в своєму раціоні.
- Стежте за вагою тіла.
- Займайтеся фізичними навантаженнями. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів на тиждень знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50%.
- Уникайте стресів.
- Стежте за рівнем глюкози у крові.
- Відмовтеся від шкідливих звичок.
Бажаємо вам гарного здоров’я!