В результаті підтоплення та забруднення джерел децентралізованого водопостачання (громадських та індивідуальних колодязів) присадибних ділянок, господарських дворів, в тому числі вигрібних ям, надвірних вбиралень, гноєсховищ, існує ризик спалаху інфекційних захворювань, повʼязаних з водним фактором передачі збудника інфекції.

3 метою запобігання епідемічних ускладнень працівники Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області рекомендують:

- не використовувати для пиття, приготування їжі та для господарських цілей воду із забруднених джерел водопостачання:

- для приготування їжі та пиття – використовувати питну бутильовану воду або з централізованих джерел водопостачання;

- обовʼязково дотримуватись правил особистої гігієни;

- при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити кип’яченою водою, потім обдати окропом. Для харчування використовувати тільки продукти гарантованої якості. При приготуванні їжі обовʼязково застосовувати термообробку.

!! Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно провести такі заходи: 

- колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити, спорожнити та провести санацію колодязів, яка містить: попередню дезінфекцію (визначається обʼєм води в криниці та проводиться її знезараження); з колодязя повністю відкачують воду, потім проводять чистку дна і стінок від намулу, бруду, сміття та випадкових предметів і, у разі необхідності, ремонтують; остаточну дезінфекцію (знезаражують поверхню стінок криниці, чекають, доки вона повністю наповниться водою до звичайного рівня, після чого ще раз знезаражують воду). Лише після проведених заходів необхідно провести лабораторне дослідження води. При отриманні негативних результатів досліджень воду можна використовувати для питних і господарсько-побутових потреб;

- в домоволодіннях, житлових і громадських будівлях та спорудах різного цільового призначення провести очищення територій, підвалів, приміщень від мулу і сміття та здійснити їх дезінфекцію;

- індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) в разі переповнення водою спорожнити та продезінфікувати дезінфекційним засобом;

- за наявності загиблих тварин та птиці їх трупи зібрати та захоронити на скотомогильниках;

- провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, будівельних конструкцій тощо), перекопати городи та присадибні ділянки на глибину 20-25 см. 

Родинам, де наявні діти до 3-х років, рекомендовано проводити дослідження питної води на вміст нітратів та використовувати бутильовану питну воду гарантованої якості.

У випадку виявлення перших ознак захворювання потрібно терміново звертатись до закладів охорони здоровʼя. 

Бережіть своє здоровʼя та здоровʼя близьких Вам людей!