Одним із завдань пробації є підготовка досудових доповідей щодо обвинувачених.  Закон України «Про пробацію» визначає, що досудова доповідь - це письмова інформація для суду, що характеризує обвинуваченого з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.

Досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й повну інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатись про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин. Вона спрямована на встановлення дійсних соціальних, психологічних та економічних потреб підсудного, вирішення яких сприятиме його ресоціалізації та недопущення вчинення інших кримінальних правопорушень.

Досудова доповідь складається щодо певної категорії осіб, які визначені Кримінально процесуальним Кодексом України. Так, до такої категорії слід відносити осіб, обвинувачених у вчиненні нетяжкого або тяжкого злочинів, нижня межа санкції якого не перевищує п’яти років позбавлення волі. Варто зазначити, що досудова доповідь відносно обвинувачених віком від 14 до 18 років складається незалежно від тяжкості вчиненого злочину, крім випадків, передбачених Кримінально процесуальним Кодексом України.

Важливо звернути увагу на те, що досудова доповідь приймається судом до уваги. Цей документ не може використовуватися як доказ винуватості (або  невинуватості) у вчиненні кримінального правопорушення, але якщо в суді буде доведено вину обвинуваченого, досудова доповідь допоможе суду прийняти  справедливе рішення щодо міри покарання.

Починається все з того, що суд своєю ухвалою доручає органу пробації скласти досудову доповідь щодо особи, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення. Своєю чергою орган пробації з’ясовує кримінальну історію обвинуваченої особи, її сімейний стан та відносини у сім'ї, житлові умови, дані про роботу та фінансове положення, спосіб проведення вільного часу, наявність алкогольної або наркотичної залежності, дані про фізичне та психічне здоров’я. Також проводиться аналіз соціального оточення обвинуваченої особи та її психологічних особистісних характеристик, з метою з’ясування обставин, що можуть створити умови для вчинення кримінального правопорушення (так звані фактори ризику).

Обвинувачена особа теж безпосередньо бере участь у складанні досудової доповіді, адже від її активності під час складання та від правдивості наданої нею інформації буде залежати неупереджений висновок органу пробації щодо перспективи позитивних змін. Також обвинувачена особа може надавати свої зауваження або уточнення до досудової доповіді в усній або письмовій формі, а також отримувати необхідні роз’яснення під час складання. На будь-якому етапі складання досудової доповіді, обвинувачена особа може відмовитись від участі у її складанні, це є правом особи, але відмова не є підставою скасування складання досудової доповіді, яка все одно буде надана до суду. Перед направленням досудової доповіді до суду працівник органу пробації викликає обвинувачену особу для ознайомлення з її змістом.

Досудова доповідь – це шанс для обвинуваченого розповісти свою історію перед тим, як суддя призначить покарання у разі визнання обвинуваченим вини або звільнить його від покарання.

 

Начальник Дубенського

районного сектору №3         Віктор ГАВРИЛЮК