На території громади виявлено перевищення вмісту нітратів у воді

Дата: 17.06.2021 12:47
Кількість переглядів: 2080

За повідомленням Радивилівського управління Головного управління Держспоживслужби в Рівненській області на території нашої громади було здійснено 33 лабораторні дослідження питної води на вміст нітратів у мешканців осель Козинської громади, які використовують воду для питних потреб із джерел децентралізованого водопостачання (колодязь, трубчаста криниця), де живуть новонароджені та діти до 3-х років. 19 з них не відповідає вимогам по вмісту нітратів, що становить 57,6% від загальної кількості відібраних проб.

Перевищення вмісту нітратів у питній воді негативно впливають на здоров’я населення в першу чергу дітей, і можуть спричинити захворювання на метгемоглобінемію у дітей віком до 3 — х років. Крім цього, тривале споживання питної води, забрудненої нітратами, сприяє виникненню шлунково – кишкових захворювань, порушенню в роботі імунної системи, є одним із факторів захворюваності серцево-судинної системи.

Основними причинами забруднення криничної води є:

• недотримання нормативних відстаней при розташуванні громадських та індивідуальних колодязів від джерел забруднення (автомагістралей, споруд та мереж каналізації, вигрібних ям, складів міндобрив  та отрутохімікатів, вбиралень, місць утримання худоби та інших місць забруднення грунту  та підземних  вод);
  •  неналежне облаштування криниць  та прилеглої території,  або неналежне  їх утримання;
  • забруднення грунту та водоносних  горизонтів у зв’язку з  невирішеними питаннями  збирання та вивезення рідких побутових відходів в сільських населених  пунктах;
  • невиконання робіт по періодичному очищенню від замулення та дезінфекції криниць,  тощо.

Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами рекомендуємо:

1. Не вживати для потреб харчування питну воду із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, каптажів тощо) невідомих та тих, у воді яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50,0 мг/ди3), а також, не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні (до нормалізації лабораторних показників);

2. Використовувати для споживання воду із альтернативного джерела  водопостачання лише гарантованої якості, для харчування дітей віком до 3-ох років використовувати бутильовану воду, яка має відповідну супровідну документацію, що засвідчує її якість та безпеку для здоров’я населення;

3. У разі наявності на присадибних територіях джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити необхідні заходи з їх ліквідації.

4. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.